Vyhláška 306/2012 (CZ) i vyhláška 553/2007 (SK) definují požadavky na sterilizovaný materiál v příloze 4 kap IV.II.1 (CZ) resp v příloze 3, čl. B7 (SK). Materiál musí být suchý.
Sterilizátor Statim 2000 pracuje s tzv superatmosférickým odvzdušněním; tzn, že pracuje pouze s pulsy v rámci přetlaku a poté probíhá náběh na sterilizační expozici. Tyto cykly se vyznačují velmi malým koeficientem zředění (více o tomto parametru v materiálu „Základy parní sterilizace“ str. 63 zde: http://www.scherex.cz/ke-stazeni/) a malou tlakovou a teplotní dynamikou ve fázi odvzdušňování.
Pokud je v dutině voda nebo vlhkost ve formě kapek, není cesty, jak vlhkost na začátku sterilizačního cyklu odstranit vyjma mechanického odstranění nebo odpaření. Odpar v případě Statimu nepřichází do úvahy, a mechanicky, jak popisujete, realizováno není. Může nastat stav, kdy v dutině zůstane několik kapek vody, mezi nimiž mohou být ostrůvky vzduchu a tato sestava může spolehlivě zablokovat přístup páry k vnitřní ploše dutiny. Zmíněná malá dynamika v přípravných fázích kapky zcela neodpaří a vzduch neodstraní.
Před časem prováděli technici testování účinnosti sterilizace. Po nastavení parametrů provedli měření s dutinovými tělesy a po skončení sterilizační expozice cyklus přerušili. S každým následujícím cyklem byly výsledky testů horší, i když parametry procesu byly téměř ideální. Vzhledem k absenci sušení zůstala v dutině vlhkost, která zabránila průniku páry a test se nezbarvil. Odstranění vlhkosti profouknutím problém vyřešilo.
U vašich nástrojů záleží na konstrukci, tvaru, délce a průměru, charakteru dutiny, poloze nástroje před a během sterilizace, materiálu, tloušťce stěny. Faktorů je více.
Požadavek na dokonalou suchost materiálu není samoúčelný a je nutno jej respektovat nejen proto, že to požaduje normativní předpis, ale vychází z fyzikálních principů.
Pavel Filouš, Scherex