Dobrý den, mám dotaz ohledně nebezpečného odpadu vznikajícího ve zdravotnickém zařízení. Jedná se mi ostrý odpad (jehly, ampule, kopíčka, atd.). Jsou ordinace, které mají za jeden den např. jednu použitou jehlu. Musí opravdu každý den odnášet kontejner na ostrý odpad z ordinace do vyhrazeného prostoru než přijede smluvní firma, tak jak je to uvedeno ve vyhlášce č. 306/2012? Další dotaz je zaměřen na převážení odpadu. Jsou lékaři, kteří mají dvě provozovny, na jedné provozují praxi jeden krát týdně, je možné z této provozovny převážet nebezpeční odpad na provozovnu, kde je na to vyhrazen prostor a pokud ano, za jakých podmínek? Předem děkuji.

K Vašim dotazům sděluji“

1) Žádná výjimka pro zacházení s nebezpečným odpadem není  v platné vyhlášce č.306/2012 Sb. V ordinaci nelze po skončení pracovní doby zanechat žádný odpad. Řešením by bylo využití chladničky, kde by byl umistěn standardizovaný obal na odpady, do kterého by se v bezpečném obalu přenesl ostrý odpad a po stanovené lhůtě by se obal s odpadem, označený symbolem odevzdal k likvidaci.

2) Dohoda s jinou ordinací a finanční spoluúčast. 

dotaz č. 2-  Přichází v úvahu postup podle § 10 odst. 5. viz citace  poslední věty : Při manipulaci s nebezpečným odpadem v dopravních prostředcích poskytovatele zdravotnické záchranné služby, zdravotnické dopravní služby a poskytovatele přepravy pacientů neodkladné péče a poskytovatele zdravotní péče, který poskytuje zdravotní péči při návštěvní službě, a při poskytování zdravotních služeb mimo zdravotnické zařízení se přiměřeně použije postup podle tohoto odstavce. To znamená vhodný a bezpečný obal  pro přepravu v transportním obalu, označený symbolem, s vyloučením kontaminace prostoru. 

RNDr. Jaroslava Zelenková, Hygienická stanice Hl. města Prahy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *