Na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět. Prováděli jsme zkoušky na hadicích o vnitřním průměru 2 – 5 mm i na slikonových hadicích o vnitřním průměru 17 a vnějším 22 mm. Očekávali jsme díky většímu průměru a tudíž větší hodnotě HPR (Hollow pentetration resistance) horší výsledky, než u hadiček menšího průměru stejné délky. To se potvrdilo u „jednoduchých“ frakčních cyklů, kdy po dosažení vakua následovalo napuštění páry do přetlaku a opakovalo se několikrát.
Velký obrat ale nastal u procesu, který nyní používají některé firmy, kdy po dosažení prvního vakuua byla do komory několikrát vpuštěna pára o hodnotu cca 100 mbar vyšší než bylo vakuum a tento proces se opakoval taktéž několikrát (několik krátkých malých pulsů). Poté následovaly standardní frakční cykly. Zkoušky byly prováděny na hadicích jednostranně uzavřených a ukončených kapslí s vloženým testem. Průnik páry do hadic s velkými průměry byl v tomto případě lepší, než u hadiček s průměry malými stejné délky.
Na čem tedy záleží? Na typu sterilizátoru, na použitém programu, na nastavených parametrech, na tloušťce stěny hadice i na její poloze v komoře s ohledem na tvorbu kondenzátu uvnitř. Na kombinaci vložených materiálů v komoře. Neznáme univerzální odpověď.
Pokud bychom stáli před otázkou, kterou pokládáte, jako jedinou objektivní metodu pro stanovení délky hadice kterou lze ve vašem sterilizátoru sterilizovat, je provední zkoušky s vloženými testy. Pokud budete mít zájem, můžete nás kontaktovat.
S pozdravem: Pavel Filouš, Scherex s.r.o
tel. 732 929 449